Ako me išta može odbiti kod fitnes trenera, to je ona priča “ako ja mogu, možeš i ti”. Danas kad je previše svega, previše lajf koučeva i fitnes trenera, programa, protokola da ti mozak eksplodira pogotovo ako ti je algoritam “shvatio” da te to zanima. To i, između ostalog, skečevi iz serije/filmova Sex i Grad. Žena napisala da nepotrebno okrivljavamo hormone i perimenopauzu zato što loše izgledamo. Nisam neki stručnjak, ali preporuči ženi sa inzulinskom rezistencijom autofagiju i možeš je dugoročno zeznut (ili izliječit, zavisno kako koga). Il preporuči joj nešto u pogrešan dan ciklusa isto tako. Možda večina žena koja je zapravo malo deblja ima neki vid problema sa hormonima. Znam, kortizol i ovo-ono. Ne kažem da to rade samo hormoni, nego utjeću na apetit, skladoštenje masti i to je već pola problema.
Ali vjerujte, nije samo izgovor. Ja po sebi vidim da mi ne odgovaraju intezivni treninzi i da me netko bodri, jače, brže, brže, hajmo, hajmo “žena si možeš sve”. Vidim da mi to ne paše. Pa ljudi, po cijeli dan pod stresom na poslu, pod stresom od dječje dreke (znam takva sam, tlak mi skoči na 300 kad čujem da netko plače), od užurbanog života i onda mi i ona na treningu navećer dođe dizat tenzije još više umjesto da sam otišla na jogu. Za mene bi valjda bio neki pilates ili ako ništa trčanje kroz prirodu da smirim misli. Odnosno, ne odgovara mi taj muški princip. Daj mi lijepe aerobik vježbe iz 90-tih i bit ću zadovoljna.
Gledala neki video, žena objašnjava da burek s srednjim jogurtom ima oko 1000 kalorija. Dovoljno to pojest i neku voćku i kapak. Jadna li ti majka. Kad počneš brojat kalorije shvatiš da ti po pravilu treba jako malo hrane. Zamisli da si po dani malo pretjerao, čitaj pojeo burek, onda ne moraš više ništa ni staviti u usta, a gdje su grickalice, gdje je smoki, gdje je sladoled haha.

Pa druže, stvarno! I onda vidim i ove što ne jedu kruh, reko imaju pravo, kruh i brašno najkaloričniji, al haj ti mene natjeraj da pojedem jaje s lećom/kvinojom bez kruha, no way. Nekad sam mogla, danas jednostavno to više nisu ti prioriteti.
Nizak tlak ovog ljeta, ja ne znam kako ću preživjet ove vrućine. Ima opet da počnem da pijem kavu.

Al stvarno trebamo prestat, e.bote. (sry na psovanju) pričat o tome kako trebamo smršat!
perlica
2. 06. 2026. at 11:03Kruh nikad nisam izbacivala iz prehrane, znam da bez toga ne mogu i glupo mi je da jedem sve bez kruha. Trebamo prestat pričat kako trebamo smršat, prva ja 😂 al kad mi je to neka vrsta hobija, da treniram i brojim kalorije. Treba znat fino rasporedit obroke tokom dana i to je to. Ako hoću da smršam, onda da šutim i mršam, a ne vazda samo nešto pričam.
LauraTesla
2. 06. 2026. at 11:16Haha. Mislim to je nešto što čovjeka jrdnostavmo zaokuplja i ne može da ne priča o tome. Ali evo, sad je skinny back i mislim da nam je to sve više medijima nametnuto da moramo, koliko god mi mislili da se zbog toga osjećamo lijepo i da je to samo radi nas samih.
morgana
2. 06. 2026. at 11:43e, svako je vala danas i trener 😀
LauraTesla
2. 06. 2026. at 12:16Da ,imam osjećaj svatko drugi da se tim bavi. Nit kakvog obrazivanja, samo neki lijevi tečajevi (i višak slobodnog vremena). Al ponuda i pozražnja, to ti je to
xninax
2. 06. 2026. at 11:44Mislim da treba slušati svoje tijelo. Ne slušati ga u fazonu joooj jede mi se cijela čokolada od 300 grama, nego naučiti kako nam prija koja hrana i voditi se time. Naprimjer, super nam je dok jedemo baklavu ali 5 minuta nakon što smo završili organizam počne da mijesi ne bi li kako preradio što si pojela, a Boga mi s baklavom neće bez znoja proći.
Ja sam naučila da što više slatka unosim to mi više organizam traži, i obrnuto. Potreba za slatkim ne mora se uvijek ugasiti čokoladom nekad može i voćem. Totalno je različita priča život nakon ručka kada se najedeš pite i život nakon što pojedeš pileću salatu. Salata kao obrok uz odgovarajuće sastojke može zasititi mnogo više nego što se čini, a “lahak” je osjećaj u tijelu, tako da si raspoložen za sve. Nakon dobre porcije pite samo bih legla dok se “ne slegne”.
LauraTesla
2. 06. 2026. at 12:22Negdje sam jednom pročitala da svako tijelo ima svoju optimalnu težinu i glupo je od mene koja sam normalne građe, odjednom želim biti skinny i tu ću se namučit više nego što bi inače.
Al opet kada si deblji, trebaš se namučit da probaš promijenit tu “optimalnu težinu” koju kasnije možeš postizati s normalnim jelom. Ne mislim da je normalno da se tučeš čokoladom do 300 gr kako ti kaže. Ali normalno a da pritom ne brojià svaki zalogaj, onda je to na silu. Kažem ja sam prije u zadnjih recimo 10 godina lake šale održavala željenu težinu jer mi je to bila ta optimalna težina.
Može pileća salata, ali aa kruhom ahhaha. A mislim općenito da se kod nas na balkanu jede previše tijesta pa od tuda i ta pita koja teško padne. I nekako se količinom nastoji zamijenit taj nutriitivni dio, jer puno ljudi ima siromašnih pa si ne moze priustit proteine (meso, ribu) svaki obrok koliko bi trebalo.
Odod ja sad na nešto drugo, ne znam jesam li ti odgovorila na komentar.
xninax
2. 06. 2026. at 15:53Ma, da se razumijemo, ja kad pravim pileću salatu, tu mora biti hljeba i kuhanih jaja da bi me zasitila na duže vrijeme. Može to biti hljeb od nekih zdravijih žitarica, ima i tu izbora. Plus, eventualno tu ide jedna kriška na kockice. Znam da sveukupno takva salata ima oho ho kalorija, ali budem lagana kada je pojedem i drži me sitom. Nemam nekih problema sa viškom kg pa se ne zamaram kalorijama, samo vjerujem da u velikoj mjeri ono što jedemo utiče na naše zdravlje.
Imaš pravo za ovaj zadnji pasus, mnogo bi se više ljudi hranilo zdravije da je jeftinije hraniti se tako.
LauraTesla
3. 06. 2026. at 7:54To zvuči kao super obrok, iako ja nisam nikad pravila baš pileću salatu. Redovno pravim salatu uz obrok, i tipa preko zime baš baš volim kupus. Al evo ne mogu baš uvijek ostvarit da je zastupljeno propisano proteina jer ode mi onda cijela plaća na hranu.
Senorita Bandida
2. 06. 2026. at 16:42Pojest ću sve kolačice i bit ću debela djevojka😁Bila sam ko i dijete krupno dijete, u mladosti sam imala finu figuru, sad sam krupna žena koja voli da kuha, a voli i da jede.Na kraju samo razmišljam o tome da budem zdrava.Jest ljepše nositi manje kila, radi zglobova, radi kostiju, ali moja krvna slika je top.
Volim šetnju, sport me ne interesuje.Jedno vrijeme sam išla 3 puta u sedmici na sport, imala isto dobru figuru, ali nešto nemam više interesa, jer tako je kako je, ne volim ništa na silu.
LauraTesla
3. 06. 2026. at 11:16Mah, ne bih baš rekla da si ti velika. Sviđa mi se kad ljudi imaju stav, kad vole pojest a da se ne stide i da su takvi, tp mi nekako ide uz neku čvrstu ličnost pogotovo danas. Šta me boli briga za trendive, ja volim biti gurman i to je to.
nekontamteba
2. 06. 2026. at 18:54To s brojanjem kalorija, to je neki glich, to nesto nije tako. Jer nabrojat 500 kalorija od jednog kolaca, ma bjez ba
LauraTesla
3. 06. 2026. at 11:14Hahah i ja se sjećam da prije ni pita ni kolači nisu imali toliko kalorija