Kako se držimo patrijarhizma, a i glumimo majke muževima.
Govorimo općenito, jer smo u sustavu koji nas sviju obuhvaća, nekog manje, nekog više, ali evo.
Prva stvar koja mi pada na pamet je ta da žena mora voditi računa kako joj muž izgleda, tu ne spada ni ono da je kriva ako hoda izgužvane košulje, nego i to da mu kupuje odjeću, brine jesu li mu poderane čarape, gače, slaže ormar jer on eto ne zna ili šta li? Tako naiđem na internetu na upite “gdje ima kupit kvalitetne farmerke, prije sam mužu kupovala tu i tu sad nema”. Ili npr pitanja u vezi toga kako da složi mužev ormar kad je stalno razbacan. Ženo(e) draga, prestani da mu glumiš mater, ozbiljno i nek to radi sam sebi! To je jedna stvar koju ne želim preuzimati na sebe jer je u pitanju odrastao muškarac. Druga stvar što mora voditi računa kako on izgleda, jeli obrijan, jeli ošišan i ako se to njoj ne sviđa eto mora mu naređivat. Ovo često viđam. Ne sviđa im se nešto na izgledu muža/muškarca pa mu zaprijete ili to ili ja neću ovo… ili pitanja glupe rodbine, ako muškarac npr. pusti bradu, “kako mu daš hodat takav”. Zašto ljudima ne dati slobodu da rade što žele, a ne pod svaku cijenu da bude onako kako mi želimo ili kako nam drugi pametuju? I zašto im ne dat priliku da su odgovorni barem za ono što će obući i kako će izgledati?
Druga stvar što žena uvijek mora biti i neka vrsta tajnice, mora voditi računa kad su npr. rođendani svojim i njegovim članovima obitelji pa napominjat, ako je neki događaji kao svadbe mora organizirat kad i kako će se ići, što će se obuči i za sebe i za cijelu obitelj. Nije da mora, nego eto u večini slučajeva to radi.
Zatim, mora brinuti što će kompletna obitelj jesti. Znam, to nam je urođeno, moramo nahranit svoju obitelj. Pogotovo ako žena jedina kuha, a muškarac ne. I zamisli ti, sad ona je na nekoj dijeti, ne jede navečer, ali svejesno mora vodit računa što će drugi članovi jesti. Uredu, to je i ljubav prema obitelji, ali nekad zna biti i naporno. Viđam obitelji koje puno rade i nakon napornog rada, muž se lijepo otušira, ispruži na naslonjaču, a žena od trenutka dok je došla, nije stala, i krenula je odmah iz istih stopa spremat većeru. (Znam, znam, ne može se uvijek ni jesti vani, mora se nekad i kuhano nešto pojest.) Sad kad će se ona stići istuširat, boga ti pitaj. I onda kažu dobre domaćice, ovo-ono. Muž okom, ona skokom. Uslužna gostima, bukvalno konobarica, dok ona jede kasnije ili kad svi odu.
Ima tu još stvari o kojim ću drugom prilikom…
Međutim da ne ostane samo na ovom, mislim da, odnosno nadam se da, se sve ovo polako izstiskuje “iz upotrebe”. Ako su u pitanju odrasli, a ne muškarci infantilo vezani za majkinu suknju. Ili muškarci koji su godinama živjeli sami pa se znaju sami za sebe pobrinuti. Ili muškarci koje je majka naučila drugačije. Naravno, ovdje nije sva odgovornost na muškarcima. Prenosimo naučene obrasce iz obitelji iz koje potječemo, a djelom preuzimamo i one koje nas dočekaju.
EDIT: dio odgovora na morganin komentar, što mi je tek naknadno palo na pamet: “Nadodat cu jos nešto što mi je palo na pamet, a i ovdje napisati. Historijski gledano, nekad, ali samo nekad možemo reći da je to bilo opravdano. Uzmimo da je muškarac jedini u obitelji radio i to težak fizički posao, npr. u rudniku 10 sati ili u tri smjene i jedini u obitelji donosio novac, a žena bila kući. Takvom čovjeku kad dođe kući, ne ostaje vremena ni da razmišlja,a ne da po bojama sprema sebi odjeću ili ide kupovat sebi “misnu odjeću” i brinut što će tko dobit za rođendan. Ako je žena bila kući, normalno da će ona preuzet dio tih stvari na sebe.
Ali u današnje vrijeme, gdje u 80% slucajeva i muž i žena rade 8 sati dnevno, to se ne može smatrat normalnim, niti opravdanim!
enahaustor
1. 06. 2026. at 9:20Ne znaš je li gori patrijarhat ili muško nesnalaženje u životu. Mislim da se ne priča dovoljno o muškom nesnalaženju u životu, koje žene i djeca plaćaju glavom.
LauraTesla
1. 06. 2026. at 9:24Nadodala sam još jedan pasos. O tome što uzrokuje to, uglavnom infantilne ličnosti. A društvo je te obrasce dugi niz godina njegovalo. A možemo reć i muško nesnalaženje.
enahaustor
1. 06. 2026. at 9:28Moju rodicu je ubio čovjek koji uopće nije patrijarhalno nastrojen, ali je potpuno izgubljen. Nekada mislim da je bolje bilo da je bio patrijarhalno orijentiran, imao bi bar neki pravac. Ne znam šta da ti kažem. Teško. Muškarci su uglavnom nesposobni za zajednički život i za život uopće, u svoj njegovoj kompleksnosti, nažalost.
LauraTesla
1. 06. 2026. at 9:53Strašno čuti da ti se to dogodilo rodici. To vjerojatno već spada u patološke ličnosti.
Kako god rekli patologija i nije tako rijetka u društvu. A mi mislimo da jeste. Mene zanima općenito mi je to zanimljivo istraživati kako društvo njeguje ili stvara patlogiju, društvo, obitelj itd.itd.mislim da je sve to povezano
perlica
1. 06. 2026. at 10:28Kao da su nesposobni.. ne želim takvog muškarca definitivno, ali mislim da u današnje vrijeme ih ima dosta koji nisu takvi jer su bili primorani živjeti sami i brinuti se za sebe, kuhati sami i sve ostalo, barem ja poznajem samo takve momke. Ali mislim da treba biti neka granica, jer muškarac koji o svemu odlučuje i sve zna i pametuje isto nije baš dobro. Tako da žena treba dobro razmisliti kakvog muža želi.
LauraTesla
1. 06. 2026. at 11:59Mialim da ih je danas više koji su samostalniji. Ako rqde, žive sami, to je najnormalniji poredak stvari. Sad koliko njih zadrži tu samostalnost kad se ožene
morgana
1. 06. 2026. at 10:54uh, trigeruju me ove teme, da imam mušku djecu prvo što bih uradila jeste da ih učim poslovima za održavanje kućanstva i sebe, a kćerke obavezno podsticati na finansijsku neovisnost. pa da i jedni i drugi ne moraju da ovise o bilo kome kada odrastu. Jer kao što imamo generacije muškaraca koji sebi ne znaju kupiti košulju, ispeći jaje i oprati gaće, imamo i žene koje ne znaju platiti račune i otići u kupovinu bez da je muž voza…
LauraTesla
1. 06. 2026. at 12:04Današnje društvo je u neku ruku mjeàavina, gdje imamo i jednakopravnost, a i neke takve arhaične stvari kao što je krajnji patrijarhizam, ovisno gdje i ovisno tko je kakva osoba.
Naravno da treba djecu učiti i zadavati im da djeca oba spola rade kućanske poslove jednako. Ako peru suđe npr.da oboje to rade, a ne samo žensko dijete.
Nadodat cu jos nešto što mi je palo na pamet, a i ovdje napisati. Historijski gledano, nekad, ali samo nekad možemo reći da je to bilo opravdano. Uzmimo da je muškarac jedini u obitelki radio i to težak fizički posao, npr. u rudniku 10 sati ili u tri smjene i jedini u obitelji donosio novac, a žena bila kući. Takvom čovjeku kad dođe kući, ne ostaje vremena ni da razmišlja,a ne da po bojama sprema sebi odjeću ili ide kupovat sebi “misnu odjeću” i brinut što će tko dobit za rođendan. Ako je žena bila kući, normalno da će ona preuzet dio tih stvari na sebe.
Ali u današnje vrijeme ne može gdje u 80% slucajeva i muž i žena rade 8 sati dnevno, to se ne može smatrat normalnim, niti opravdanim.
xninax
1. 06. 2026. at 12:26Joj, i ja se osipam na majčinsko tretiranje muža ali, prvi moj se ne bi bunio i sasvim bi se normalno uljuljkao u to tetošenje.
Umjesto da ga navikavam na takav tretman, ja mu često govorim kako mi je privlačan dok usisava, kači veš ili brine oko djece što, iako zvuči kao navlakuša, zapravo i je istina. 🤣
Osipam se i na pretjerano tetošenje muške djece od strane majki, koje se ponašaju kao da su rodile Dalaj Lamu. Svako voli svoje dijete i svakom je njegovo dijete najbolje. Ali ne možeš to gledati samo iz svoje perspektive. Evo ja, kao majka dječaka, imam namjeru da ih odgojim tako da nekad u budućnosti kao odrasli muškarci smatraju kućne poslove sasvim normalnim aktivnostima koje se obavljaju neovisno od toga kojeg si spola.
LauraTesla
1. 06. 2026. at 14:52Haha nasmija me ovo za Dalaj Lamu.
A mislim, naravno da nitko ne bi bunio, ne bi se ni ja bunila da imam kućnu pomoćnicu, al bi mi vjerojatno bilo žao da mi muž sve radi, kao što vjerojatno mnogim muževima nije uopće žao što žena radi večinu kućanskih poslova. I to treba da postane normalno, nije da on pomaže tebi, nego radi isto kao i ti. Općenito govoreći, ne mislim ti kao ti.
Kako pišem kkmentare pa mi svašta pada na pamet. I Gabor Mate je imao jedan video gdje govori da nije uredu da da muškarac traži da žena preuzme ulogu majke i njemu, jer tada žena poataje preopterećena.
Senorita Bandida
1. 06. 2026. at 15:22Slažem se u pravu si. Hans to sve sam uradi, kupuje sebi odjeću, pere je sam slaže je sam, jedino što ja uvijek moram je hajd nazovi uzmi mi termin, to me tako nervira.I to mi i sestre i prijateljice pričaju, ko da muško ne zna pričat na telefon🙄😵💫
LauraTesla
1. 06. 2026. at 15:36Hahha super ovo, pere slaže, al nasmija me de nazovi mi za termin. Usta stvar, dok jednom nisam rekla, evo ti njegov broj mobitela i posalji poruku, ako već nećeš da zoveš!
Senorita Bandida
1. 06. 2026. at 17:44🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
caligo
1. 06. 2026. at 19:21Moj muž jedino ne pere i ne vješa veš, jer fakat ne zna i ide mi na nerve što ne rastrese odjeću prije nego je stavi na štrik..
ostalo sve zna i radi sam.
Jednom mi je rekao sto mu nisam spakirala kofer i nikada vise 😅 Jer pobogu kako ću ja znati sta on želi da oblači, i tu se složio sa mnom naravno.
Sina sam natjerala da nauci osnovno jer će mu trebati kad bude živio sam. Sad bolje kuha od mene. A valjda to s pranjem veša je nešto genetski poremećeno kod muškaraca , jer ni sin nema pojma.
LauraTesla
1. 06. 2026. at 21:33Hahaha čini se da jeste genetski poremećeno, ajme! Dobro si to rekla! Podsjeti me na neke scene nerastresenog veša! Mislim, sve se može naučit, ali očito im treba duže
xninax
1. 06. 2026. at 21:49Mislim da većina nezadovoljstva u brakovima počiva na preopterećenosti kod žene. Ako ona sasvim sama odgaja djecu, brine o kući a na današnjici poneka na sve to još radi, onda je vremenom hronično umorna i nema baš vremena da brine o sebi i sredi se. Onda počne da čangriza zbog svoje neshvaćenosti a muž to prihvati kao klasičnu žensku osobinu radije nego problem koji bi se timskim radom u braku mogao riješiti.
PS. Zašto na ovom blogu i na još nekoliko drugih ne mogu da dam drugi komentar u redu ispod svog prvog komentara?
LauraTesla
2. 06. 2026. at 11:14Lijepo si to napisala. Shvati kao klasičnu žensku osobinu. U tom slučaju on ne vidi dalje od svog prsta i nije ga u biti ni briga za tu ženu i sebičan je.
Mislim da je do ove teme bloga i zbig toga šteka (ali mi je žao napustiti jer ima arhivu). Ni ja ne mogu otići na reply, nego moram otići na padajući izbornik komentari i tu odgovarati.
msks
1. 06. 2026. at 22:14Jedini slučaj u kojem je opravdana ta vrsta patološke brige prema odraslom čovjeku je ako se radi o nekoj vrsti mentalne retardacije (što je vrlo, vrlo rijetko). Dakle, radi se o svjesnim izborima.
To me dovodi do moje druge poente: najveći i najbitniji izbor u životu jedne žene je partner. Ja sam imala sreće (a i pameti hahaha) da izaberem odličnog partnera koji je u svakom smislu neovisan, vrijedan, odgovoran i uključen u svaki segment našeg zajedničkog života. Kad vidim da inače pametne i uspješne žene, pored punog radnog vremena provedenog na svom sopstvenom poslu, rade SVE za također pametne i uspješne i potpuno sposobne partnere, budem u šoku i nevjerici. Osim ako se radi o problemima medicinske prirode, ne shvatam i nikad neću nikad shvatiti.
LauraTesla
2. 06. 2026. at 11:12Ne bih rekla da je to patloška briga, ali pokazuje dubok ljudski problem i kod jedne i druge strane.
Kada je oboje zrelo, kao što ti navodiš da je tvoj muž, onda i imaju odgovornost za svoje stvari, ali i za zajedničke!
A sad tko koga bira i zašto to je tek tema za sebe.
Ja bih to ipak malo opravdala i u nekim drigim slučajevima. Nema ništa loše da nekad mu kupiš hlače, ako si naišao na neke ok i miskiš da bi mu valjale, ili posložiš ormar ako je on na poslu 24 sata, a ti kući ležiš, ali sve preko toga i da konstantno to radià mi je bezveze u današnjem svijetu!